Profesionálny športový fotograf

Športová fotografia je jedným z najzaujímavejších a najnáročnejších typov fotografie.

Športový fotograf je rovnako dôležitý ako vybavenie, ktoré vlastní.

Športová fotografia môže byť jedným z najťažších typov fotografie, dokonca aj pokročilého športového fotografa. Aj najmenšia chyba môže zničiť fotku. Naopak je ale tiež dôležité mať na pamäti, že so športom máte veľa šancí získať fotku s veľkým vplyvom. Dobrý športový fotograf je schopný zachytiť viac drámy než v akejkoľvek inej fotografickej oblasti, ktorú som narazil.

Jednou z najväčších prekážok začiatočníkov je vybavenie. Tu treba vyť veľmi striktný – je naozaj mimoriadne ťažké odfotiť dobré športové fotografie bez zrkadlovky a dlhých objektívov (prípadne aj s telekonvertormi). Tiež pomáha, ak sú tieto dlhé objektívy navyše aj rýchle. A to znamená dosť veľkú investíciu.

Povedzme, že základný objektív aký športový fotograf používa je 70-200 mm F2,8. Ten stojí 1500 Eur v prípade nIkonu, alebo Canonu, prípadne 1000e dáte za Sigmu. K tomu prirátajme telo fotoaparátu, ktoré musí fotiť v rýchlych dávkach, povedzme tak 10 obrázkov za sekundu, a byť schopné to ukladať do medzipamäte kým uvoľníte spúšť. Tie najlepšie dokážu uložiť až 170 obrázkov do medzipamäte. To je 17 sekund kontinuálneho držania spúšte!

Už rozumiete, prečo to nie je oblasť pre amatérov? 🙂

Prečo je lepší profesionálny fotograf na šport než amatér?

V oblasti športu sú dve hlavné oblasti fotenia: v dobrom osvetlení a v zlom osvetlení. Príklady športu s dobrým osvetlením sú  motošport, plážový volejbal, tenis, futbal a atletika. Príklady športu so zlým osvetlením sú ľadový hokej, basketbal, halový volejbal a čokoľvek v noci. Umelé svetlo jednoducho nie je také dobré ako slnko.

Profesionálny športový fotograf má správne vybavenie. Profesionálny fotograf na šport investoval do svojho vybavenia veľa peňazí. A to nielen do kvalitného fotoaparátu, ale aj do celého radu objektívov, filtrov a možností osvetlenia, aby dostal tie najlepšie možné fotky.

Zachytenie akcie na vrchole je konečný cieľ športového fotografa – a to si vyžaduje plánovanie a zručnosti.

Je to vzrušujúce a náročné zachytiť športové akcie a zlomok sekundy môže byť rozdiel medzi zachytením alebo chýbajúcim záberom. Fotografovanie športu zahŕňa ovládnutie mnohých rôznych aspektov fotografie, aby športová fotograf získal dokonalý záber. Fotograf pri športe musí zvážiť faktory ako osvetlenie, počasie, rýchlosť a predmet fotografie a aký budú mať dopad na záber.

Chcete si objednať športového fotografa?

Je jedno či nás budete kontaktovať na telefónnom čísle + 421 903 461 243, emaile, alebo pomocou formulára na tejto webstránke. To čo budeme od vás potrebovať na rezervovanie termínu je:

  • termín športového podujatia, prípadne ak ide o viac dní, dátum každého z nich
  • predpokladaný čas fotenia, čiže od – do. Niektoré športové akcie trvajú viac dní, ale to nie je problém. Čas sa tiež občas zmení, ale na to sme zväčša pripravení.
  • miesto konania akcie je dôležité pre plánovanie dopravy a prípadného prenocovania

Z nášho športového blogu

Profesionálny športový fotograf -  - eventovy fotograf

Beh za Tatry 2020

šport
Fotil som 7.ročník obľúbeného Behu za Tatry, ktorý sa uskutočnil v koronavírusovom okne 26.9. 2020 na Štrbskom Plese. (viac…)
Read More
Profesionálny športový fotograf -  - eventovy fotograf

Odovzdávanie cien SFLB 2019

šport
Bol som pozvaný ako fotograf na športové podujatie ukončenie Slovenskej firemnej bedmintonovej ligy 2019. Toto podujatie, prísne vzaté, nebolo vyslovene športovou akciou, ale završovalo bedmintonovú sezónu, počas ktorej sa hrali…
Read More
Profesionálny športový fotograf -  - eventovy fotograf

Slovenské firemné hry Leto 2018

šport
Už ani neviem zrátať koľký krát som bol fotiť športové podujatie SFH pre eventovú agentúru Elcop Bratislava. Ako vždy výborná atmosféra a kopec športových zážitkov. (viac…)
Read More
Profesionálny športový fotograf -  - eventovy fotograf

Československé Firemné Hry, Marec 2018

Cieľom Česko-Slovenských firemných hier 2018 bolo pripomenúť si  hodnoty spoločného štátu Čechov a Slovákov a prostredníctvom športu rozvíjať vzájomné porozumenie a vzťahy v českom a slovenskom podnikateľskom prostredí i v globálnych korporáciách, ktoré pôsobia na oboch…
Read More
Menu