Ako upraviť pódium pre video z pracovnej prezentácie I. časť: Osvetlenie a miesto pre kameru

V mojej praxi kameramana, ktorý točí videa z pracovných eventov a prezentácií, sa často stretávam s vynikajúco pripraveným priestorom pre hostí, ale mizerne navrhnutým pre točenie na video. Ponúkam teda eventovým manažérom niekoľko rád ako upraviť priestor tak, aby bol video záznam čo najlepší.

Formálna prezentácia spolu s powerpointovými slidmi a nasledujúcou diskusiou je štandardnou požiadavkou na konferenciách a iných firemných podujatiach. Dáva zmysel tieto prednášky zachytiť na video vždy, keď je to možné, aby ste mohli materiál znovu použiť a získať väčšiu návratnosť investícií, ktoré prezentátor (a spoločnosť) urobili pri príprave prezentácie, cestovaní na miesto konania atď.

Takže aký je najlepší spôsob, ako tieto prednášky zachytiť? Mám niekoľko návrhov, založených na mojich skúsenostiach nielen ako kameraman, ale aj ako skúsený eventový manažér.

Osvetlenie

Klasikou pri prednáškach je veľká miestnosť s pódiom na prednej strane, kde prednášajúci stojí pri notebooku. Prezentácie sa premietajú na jednu alebo dve obrazovky za prednášateľom, alebo po jeho stranách.

Úprimne povedané, toto sú hrozné filmovacie podmienky. Pri veľkých udalostiach môže byť speaker  bodovo osvetlený, ale častejšie sa stane, že všade je tma, aby sa slidy na plátne dali ľahšie čítať.

Čo s tým? Na to, aby ste mali použiteľné video, musí byť prednášajúceho vidieť, musí byť osvetlený. Ideálne bodovo z boku sálu, alebo zhora, prípadne nejakou kombináciou. Bez osvetlenia prezentátora budú slidy dobre čitateľné, ale z prezentátora bude prinajlepšom len silueta.

Pri nastavovaní osvetlenia pamätajte aj na to, že niektorí prezentátori sa pri prednáške pohybuj

20170302-den-chr-dielni-0663-1500px-300x200

ú. Videu to dodáva dynamiku a to je dobre, ale treba na to pripraviť aj osvetľovača, resp. prezentátora.

Všimli ste si niekedy pri prezeraní prednášok TedX ten červený kruhový koberec, na ktorom stojí prezentátor? Tak ten tam je presne pre to, aby mal jasne a zreteľne vyznačené, kam až sa môže hýbať, aby ostal osvetlený.

Miesto pre kameru

Väčšina organizátorov prezentácii predpokladá, že keď sa kamera umiestni v zadnej časti miestnosti,  zachytí moderátora aj premietané snímky do jedného záberu. CHYBA. Slidy nebudú v tejto vzdialenosti čitateľné a z prednášateľa bude rozmazaná silueta. Výsledné video nebude príliš dobré.

Mojim odporúčaním je umiestniť kameru  v blízkosti prednej časti miestnosti, najlepšie na tej istej strane, na ktorej je obrazovka. Kamera teda sníma cez miestnosť, takže tvár a horná časť tela prednášateľa sú rámované a nevytvárajú siluety na pozadí plátna.

Najlepším riešením je asi prvý rad (ak teda nie je príliš blízko spíkra). Ak sa nedá kamera umiestniť do prvého radu, bude treba kameru dvihnúť tak, aby zaberala obraz ponad hlavy publika. Kameramanovi na to treba vytvoriť v publiku priestor. Niekedy stačí aby bola kamera na statíve na zemi, niekedy je lepšie postaviť ju na stôl, alebo špeciálne pódium.

Pozrite si moje video z jednej prednášky na Deň chránených dielní.

[ytp_video source=”5b5bsXUdVqU”]

Pri točení prednášky zvyknem zoomovať na prezentátora, takže väčšinu času slidy na plátne ani nie je vidno. Tie pridávam do videa pri postprocese a strihaní.

Nabudúce si povieme o tom ako sa pripraviť na záznam zvuku pre video z pohľadu eventového manažéra.

 

Páčil sa vám článok? Zadajte svoj email a ďalšie články Vám prídu automaticky do schránky!

[mc4wp_form id=”6540″]

Zdieľať článok:

Mohlo by vás zaujať