Fotenie pracovného fotoportrétu (ako sa pripraviť)

Obchodný portrét, profilová fotka, avatary, business headshot … akokoľvek to nazveme, tieto fotografie sú jednoducho vaším prvým obrazom pred potenciálnymi klientami, ktorí sa o vašu firmu zaujímajú.

Tento článok píšem preto, že rovnaké otázky na túto tému dostávam stále dokola a chcel by som viac fotiť než písať rovnaké emaily znova a znova 🙂

Prečo sa fotia obchodné portréty?

Dôvod, prečo si väčšina ľudí dáva profesionálne nafotiť svoj portrét, sú najčastejšie obchodné účely – zvyčajne pre sociálne médiá, sociálne siete (napríklad LinkedIn), vizitky alebo firemné webstránky s obrázkami pracovného tímu. Niektorí ich môžu použiť aj pre tlačenú reklamu, alebo firemné publikácie. Bez ohľadu na to, kde a ako chcete fotografie používať, platí, že celkový dojem pre klientov bude oveľa profesionálnejší ako akýkoľvek snímok z mobilu, ktorý momentálne používate.

Miesta vhodné pre fotenie pracovnej profilovej fotky

95% obchodných portrétov sa fotí v kanceláriách, alebo obchodných priestoroch klientov, prípadne v ich blízkosti. Keď prídem do vopred dohodnutej lokality, prezriem si miesto vo firme, v kancelárii, alebo v okolí a vyberiem to najvhodnejšie. Dokonca aj keď si sami myslíte, že váš kancelársky priestor je hrozné miesto pre fotky, ako profesionálny fotograf viem násjť niečo, čo bude na pozadie fotky fungovať skvele. Zvyčajne je pozadie tak rozmazané, že nemáte žiadnu predstavu o mieste, kde sa fotilo. Samozrejme výnimkou je situácia, kedy je potrebné zahrnúť do portrétu aj kontext – kanceláriu, výrobnú halu, alebo napríklad firemnú budovu. Občas fotím aj vonku, v prírode, ale tam je to veľmi závislé na počasí a tak je to skor výnimka než pravidlo.

Čo si na fotenie portrétov obliecť

Ak chcete využiť fotosession v plnej miere, odporúčam mať aspoň dve rôzne možnosti oblečenia – niečo profesionálnejšie (business formal) a niečo neformálne (business casual). To preto, že rôzne použitia fotky vyžadujú rôzne štýly oblečenia. Pre profesionálny vzhľad určite potrebujete pekný pracovný oblek skôr tmavších farieb. Pre košeľu alebo halenku, odporúčam vyberať jednofarebné odtiene, ale skôr niečo svetlejšie, čo bude vyniknúť proti tmavšiemu obleku. Veselé farby sú fajn, ale celkový tón zvážte trochu viac neutrálne, prípadne zvoľte nejaký farebný doplnok. Pre pánov to môže byť kravata, pre dámy, napríklad farebný šál. Nebojte sa priniesť viac obľúbených prvkov, na mieste spolu vyberieme to čo bude najvhodnejšie. Určite sa vyhýbajte všetkým čiernym alebo komplikovaným vzorom. Budete chcieť, aby takýto portrét pôsobil nadčasovo, pretože nie je neobvyklé, že ho budete používať aj desať rokov alebo dlhšie!

Nerád sa fotím a bývam pri fotení nervózny

Aj keď viem, že štamprlík slivovice skutočne niektorým ľuďom pomôže, nenosievam ho so sebou 🙂 Ale chápem, že pre niektorých ľudí je fotenie veľká vec, a že sa jednoducho pred fotoaparátom necítia veľmi pohodlne.  Uisťujem vás, že ste v dobrých rukách. Celý čas vás budem viesť a radiť vám. A sľubujem, že bude veľmi rýchly. Je normálne cítiť v novej situácii nervozitu, ale pamätajte, že ste vedený profesionálom, ktorý vie, ako dosiahnuť, aby ste vyzerali čo najlepšie.

Čo robiť s lesklou/mastnou pokožkou

Ak máte sklon mať lesklú, alebo mastnú pokožku, určite to na fotke ukáže.  Je to preto, že väčšina mojich fotiek využíva osvetlenie bleskom. Ale je na to riešenie. Dámy si zvyknú dať matný makeup. Pánom, odporúčam niečo ako obrúsky pohlcujúce mastnotu, alebo zmatňujúci krém. Jeden taký zvyčajne nosím so sebou, pre prípad potreby.

Ako dlho trvá takéto fotenie portrétov priamo vo firme?

Ak fotografujem iba jednu osobu, fotenie obyčajne trvá 15 – 45 minút. Záleží to na rôznych faktoroch – na miestach, na ktorých sa fotografuje, ako dlho trvá vaša výmena oblečenia apod. Ak fotím viacerých zamestnancov, strávim asi 5 minút s každou osobou na jednom mieste. Podľa konkrétnej situácie k tomuto času treba prirátať asi 1 hodinu príprav samotného miesta, nastavenie svetiel, bleskov, pozadia apod. a ich zbalenie po fotosession.

Retušovanie a úprava pokožky (zubov, očí, vrások, …)

Mojou praxou je, že pri fotení niekoľkých ľudí retušujem 1-2 najlepšie fotky pre každú osobu. Upravím unavené oči, zafarbené zuby, škvrny, vrásky, ale tak, aby nič nebolo umelé alebo falošné. Len máličko zoptimalizované.  Ak je osôb viac, tak ak vyslovene niekto nemá obrovskú vyrážku uprostred čela, moja úprava je zvyčajne obmedzená na celkové úpravy obrazu a bežné drobné úpravy. Po dodaní fotografií však môžete požiadať o akékoľvek ďalšie úpravy – pokiaľ nejde o desiatky žiadostí o dodatočnú retuš, viem vyhovieť bez dodatočného poplatku.

Koľko fotografií môžem očakávať z fotenia?

Zväčša ide od 5 do 50 foteik, to závisí na tom, ako dlho sa fotí a čo od fotenia očakávate. Pri fotení jednotlivca je dobré vyskúšať aspoň tri rôzne prostredia a niekoľko zmien. Ak ale fotografujem veľa zamestnancov naraz, každý dostane len pár fotiek.

Rýchle záverečné tipy

  • Páni, ak sa chystáte na úpravu účesu, urobte tak asi týždeň pred fotením. Takto vlasty trochu vyrastú a budete mať nejaký čas si zvyknúť na to, ako vaše vlasy vyzerajú.
  • Muž alebo žena, ak máte k dispozícii služby profesionálneho make-upu, určite ho zvážte. Make-upéri, vedia pochopiť, ako ľudia budú vyzerať na fotke a pripravia vás tak, že budete vyzerať fantasticky. Ak už investujete do procesu fotenia, je rozumné to využiť čo najlepšie.
  • Dajte si dobrý nočný spánok u a plánujte si natáčanie na ráno. Nič nie je horšie, než ranné opuchnuté a unavené oči.
  • Relax! Nikto ešte nezomrel pri fetení portrétov a nikoho tvár nespôsobila,že by praskol objektív, ani nikto pred fotoaparátom neskamenel. Nebudťe k sebe príliš kritickí! Dýchajte a vychutnajte si zážitok, ktorý nenzažijete každý deň. Je to dobrodružstvo!

 

Páčil sa vám článok? Zadajte svoj email a ďalšie články Vám prídu automaticky do schránky!

[mc4wp_form id=”6540″]

 

Zdieľať článok:

Mohlo by vás zaujať