Fotenie odovzdávania výhry

Bol som dokumentovať odovzdávanie výhry – robotického ramena – zubárskej ambulancii v Nitre.

Firma Universal robots vyhlásila súťaž Win a cobot o ich robotické rameno a vyhral ho dentista z Nitry. Ja saom túto spoločenskú udalosť fotografoval.

Ak sa pýtate čo je to cobot, tak úprimne poviem, že ani ja som nevedel. Tak vám to teda vysvetlím tak ako bolo vysvetlené mne.

Klasický priemyselný robot je samostatná jednotka, ktorá vykonávajú svoju prácu na základe pevného programu, bez ohľadu na ľudí, ktorí okolo nich pracujú. Nehodám pri kontakte je tak zabránené použitím plotov a klietok. Tzv. kolaborujúci robot čiže cobot je však špeciálne navrhnutý tak, aby spolupracoval s ľudským partnerom, nielen pre neho. Namiesto toho, aby boli v klietke, pracujú v kooperatívnom prostredí a pomáhajú zložitými úlohami, ktoré nemôžu byť plne automatizované. Napríklad môžu odovzdať komponenty ľudským spolupracovníkom, ktorí vykonávajú presnejšie úlohy pri zostavovaní alebo kontrole kvality.

Medzi výhody cobotov patrí zvyčajne ľahká a flexibilná konštrukcia, ktorú možno ich ľahko preprogramovať tak, aby riešili nové úlohy. To umožňuje výrobe prispôsobiť krátke jazdy so zvýšenou účinnosťou. Cobot býva zvyčajne navrhnutý tak, aby opakovane a presne pohyboval pomôcť pracovníkom. Ich najlepšie využitie zahŕňa zostavenie viacerých komponentov do balíkov, pri zostavovaní súčasťou a balenie krehkých materiálov. Coboti tiež môžu plniť úlohy, ktoré by mohli byť pre ľudí riskantné, ako je napríklad bezpečná doprava ostrých, špicatých alebo horúcich obrobkov alebo nebezpečné práce sa skrutkovaním. Proti použitie klasických robotov má nasadenie cobotov za následok menej nehôd a zanecháva priestor ľudským technikom, aby sa zamerali na menej náročné aspekty výroby.

Zdieľať článok:

Mohlo by vás zaujať