Ako upraviť pódium pre video z pracovnej prezentácie II. časť: Pozadie a zvuk

V ostatnej časti sme si povedali o to, že spíkra treba osvetliť a kde umiestniť kameramana. Dnes si, z pohľadu eventového manažéra, ktorý pripravuje akciu, povieme na čo treba myslieť pri zázname zvuku a ako pripraviť pozadie za prednášateľom.

Pozadie za rečníkom

Občas sa stane, že ako kameraman točím akciu, kde sa neprezentujú žiadne snímky, ide len o diskusiu, alebo rozprávanie bez dodatočných vizuálnych doplnkov.

Základnou charakteristikou dobrého pozadia je, že nesmie byť rušivé. Na pozadí za prezentátorom sa nesmie diať nič, čo by odpútavalo pozornosť. Nemali by tam byť dvere kadiaľ prichádzajú ľudia, alebo vchod do kuchyne, kade budú čašníci nosiť občerstvenie pre prestávku.

Rovnako by za prezentátorom nemalo byť žiadne okno, cez ktoré je vidieť von, pokiaľ to nemá špeciálny dôvod. Takým dôvodom môže byť napríklad prezentácia kamiónov, ktoré sa jednoducho na pódium nezmestia. Takýto prípad nastal napríklad na evente vo Vígľaši, ktorý som fotil pre eventovú agentúru Elcop.

https://www.instagram.com/p/BWfb0S8g4rr/?taken-by=magastudiosk

Pozadie by malo byť tmavšie ako je prezentátor. V opačnom prípade bude zo spíkra prinajlepšom čierna silueta na pozadí svetlej plochy. Platí to rovnako pre video ako pre fotografiu. Pozrite si príklad nevhodného umiestnenia protagonistov voči svetlému pozadiu na videu z eventu Raňajky s Tajnými životmi, ktoré som točil pre na Lodi Cafe. S takýmto umiestnením kameraman nemá čo robiť a môže sa len chytať za hlavu, že to s ním nekonzultovali vopred.

[ytp_video source=”MiUqogpwsE8″]

Zvuk

Z nejakého ľudského fyziologického dôvodu sa zdá, že pre online video je kvalita zvuku dôležitejšia než kvalita videa.

Nechcem rozprávať o tom, že video potrebuje kvalitný zvuk, ideálne priamo z mixpultu zvukára. Častým problémom totiž je diskusia po samotnej prednáške. Prednášajúci vyzve publikum na otázky, a on potom odpovedá. Výsledkom je, že na videu nie je počuť otázku a prednášajúci, zdanlivo bez kontextu, začne odpovedať. Alebo máte video rečníka, ktorý múdro prikyvuje v úplnom tichu, a potom vystrelí odpoveď, ktorá je bez otázok nezrozumiteľná.

Snažte sa teda zabezpečiť, aby sa diváci na videu dozvedeli otázky z publika, a to buď prostredníctvom hostesiek, ktoré používajú prenosný mikrofón, ktorý donesú pýtajúcemu sa, alebo tak, že prednášajúci zopakuje otázku do mikrofónu. Nedá sa to vždy presadzovať, takže ja sa snažím byť pripravený aj napísať si otázky a upraviť ich neskôr ako titulky.

https://www.instagram.com/p/BWpziZ9gmbu/?taken-by=magastudiosk

Výsledkom toho všetkého snaženia možno nebude video s najvyššou kvalitou, ale ak sa postaráte o dobrý zvuk, bude to dobré pre použitie na internete. A ľudia z celého sveta, ktorí sa osobne nemohli zúčastniť prezentácie, budú vďační, že ste ho sprístupnili.

 

Páčil sa vám článok? Zadajte svoj email a ďalšie články Vám prídu automaticky do schránky!

[mc4wp_form id=”6540″]

Zdieľať článok:

Mohlo by vás zaujať